Giant's Causeway

Grobla Olbrzyma

 • Giant’s Causeway is an area with about 38 000 basalt columns, the result of ancient volcanic activity 60 million years ago. Most of the columns are hexagonal but there are also columns with 4,5 or 8 sides. The tallest are about 36ft high. Giant’s Causeway was declared a World Heritage Site by UNESCO in 1986. It was discovered in 1692 by the Bishop of Derry.

  There are two very popular legends about Giant’s Causeway. Main character of both of them is Fionn mac Cumhail (MacCool). The rest of the legends you’ll find in books, guides etc.

  We arrived to Giant’s Causeway just before sunset. It was cold, windy and beautiful, although at the end of our trip almost dark. I’m hoping, we are going to drive there in summer or autumn.

  We didn’t have time to go and visit the whole area (there is trail where you can go from Giant’s Causeway to Rope Bridge, it’s about 11mils long - good and healthy walk). We stayed in the most popular point, we saw sunset, took some pictures and went to bed&breakfast. We slept very close to Giant’s Causeway. Owners welcome guests with dogs as well  - for us it was, of course, very important.

  The official Giant’s Causeway’s page

  If you need B&B and also you have dog

  Between The Rope Bridge and Giant’s Causeway we did some sightseeing in distillery of Bushmills. We tasted 16years old whiskey and it was very good. I think I don’t need to write anything about Bushmills.

 • Grobla Olbrzyma jest miejscem, gdzie 60 milionów lat temu w skutek zetknięcia lawy wulkanicznej z wodą morską uformowało się 38 000 bazaltowych kolumn. Większość z nich jest sześciokątna, ale są również 4,5 lub nawet 8 kątne. Najwyższe z z nich mają wysokość 12metrów.

  Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1986r. a cudem natury ogłoszoną ją już w 1693r. - rok po jej odkryciu przez ówczesnego biskupa miasta Derry. Z tego co mi wiadomo jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Irlandii Północnej - co mniej więcej oznacza, że w sezonie turystycznym można tam obejrzeć nie tylko kolumny ale również spotkać masę ludzi.

  Istnieją dwie znane legendy na temat powstania drogi olbrzyma, ale znalazłam przynajmniej kilka wersji każdej z nich. Bohaterem obu jest irlandzki olbrzym Finn mac Cumhail (MacCool), który chciał przejść do Szkocji i pokonać swojego przeciwnika, również olbrzyma, Benandonner’a. Resztę sobie doczytajcie w przewodniku.

  Na Groblę Olbrzyma dotarliśmy niemal równo z zachodem Słońca. Było zimno, wietrznie i bardzo, bardzo ładnie, choć na koniec pobytu już niemal ciemno. Liczę, że podobnie jak do Dark Headges tak i tutaj wrócimy latem lub jesienią.

  Nie mieliśmy czasu na to żeby obejść i obejrzeć okolicę (spod Grobli Olbrzyma można wzdłuż wybrzeża przejść do mostu linowego, około 11mil - dobry, zdrowy spacer). My zatrzymaliśmy się w najpopularniejszym punkcie, obejrzeliśmy zachód a później zameldowaliśmy się w noclegowni.

  Całkiem blisko Grobli Olbrzyma znaleźliśmy nocleg, w którym goście z psami (nawet tymi o większych gabarytach) są mile widziani - a to nie częste zjawisko.

  Oficjalna strona ‘Grobli Olbrzyma’ tutaj

  A dla zainteresowanych noclegiem z psem albo i bez, link do B&B

  Pomiędzy mostem linowym a Groblą Olbrzyma udało nam się zwiedzić najstarszą na świecie licencjonowaną destylarnię = fabrykę Bushmills’a. Nie ma możliwości robienia tam zdjęć, więc takich nie będzie. Wycieczka polega na przejściu przez cała linię produkcyjną i wysłuchaniu przewodnika (bez przewodnika nie da się wejść a bilety trzeba kupić na wyznaczoną godzinę). W powietrzu unoszą się perfumy o zapachu whiskey. Na zakończenie wycieczki, zwiedzający zapraszani są do kawiarni, gdzie można delektować się wybranym przesz siebie rodzajem whiskey. Spróbowaliśmy 16letniej, naprawdę smaczna.

  (Irlandzka nazwa od której pochodzi słowo whiskey to: Uisce Beatha czyli Woda Zycia;)).

Giant's Causeway

blog comments powered by Disqus